Psikademi

Müzik Tercihleri ve Kişiliğiniz

Müzik tüm dünyadaki insanların yaşamında önemli bir rol oynar, bu yüzden birçok kişi hangi faktörlerin müzik tercihlerini ​​etkileyebileceğini merak eder. Örneğin, müzik listenizin içeriği kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkarabilir mi? İnsanlar duygularını dengelemek, motive olmak ve hatta konsantre olmanın bir yolu olarak müzik dinlerler. Bu seçenekler altta yatan kişilik özelliklerinden ne kadar etkilenir?

Heriot-Watt Üniversitesi’nden Adrian North tarafından yürütülen büyük ölçekli bir araştırma, farklı ülkelerden 36.000’den fazla kişinin, müzik zevkleriyle kişilikler özellikleri arasındaki ilişkiye bakmıştır. Bu çalışma, insanların genellikle birey olarak kendilerini tanımlamaları ile müzik zevkleri arasında bir bağlantı bulunduğunu söylemektedir. 

İşte araştırma sonucunda ulaşılan müzik tarzlarına göre kişilik özellikleri:

Listelerde üst sıralarda yer alan, çoğunlukla radyolarda karşımıza çıkan pop hitlerin hayranları dışa dönük, dürüst ve geleneksel olma eğilimindedir. Pop müzik severler çalışkan olup yüksek özsaygıya sahipken, daha az yaratıcı ve daha huzursuz bir yapıda olma eğilimindeler.

Rap severlerin daha saldırgan ya da şiddet yanlısı gözükmelerine rağmen, araştırmacılar aslında böyle bir bağlantı bulamadılar. Rap dinleyenler yüksek benlik saygısına sahip olma eğilimindeler ve genellikle sosyal olarak aktifler.

Halk müziği severler genellikle çalışkan, geleneksel bir yapıya sahipler. Yöresel şarkılar genellikle kalp kırıklığına odaklanırken, bu türe yönelen insanlar duygusal olarak istikrarlı olma eğilimindedir. Ayrıca daha muhafazakâr olma eğiliminde ve deneyime açıklık özelliğinde daha düşük sıradadırlar.

Rock ve heavy metal müziğin bazen agresif olan görüntüsüne rağmen, araştırmacılar bu tarz müzik hayranlarının genellikle oldukça nazik olduğunu keşfettiler. Yaratıcı olma eğilimindeler, ancak genellikle içe kapanıklar ve düşük benlik saygısından muzdarip olabilirler.

Indie hayranları genellikle içe dönük, entelektüel ve yaratıcıdır. Araştırmacılara göre, daha az çalışkan ve daha az nazik olma eğilimindeler. Pasiflik, endişe ve düşük benlik saygısı diğer ortak kişilik özellikleridir.

Araştırmacılara göre, dans müziğini tercih eden insanlar genellikle hırslı ve iddialılar. Ayrıca, deneyime açıklık konusunda üst sıralarda yer alma eğilimindeler. Hızlı tempolu elektronik müziği tercih eden insanlar aynı zamanda naziklik konusunda da alt sıralardalar.

Klasik müzik tutkunları genellikle daha içe kapanık olmakla birlikte, kendileri ve etraflarındaki dünya ile barışıklar. Yaratıcılar ve iyi bir benlik saygısına sahipler.

Caz ve bluesdan hoşlanan insanlar, yüksek benlik saygısına sahip ve daha dışa dönük olarak bulunmuş. Aynı zamanda çok yaratıcı, zeki ve rahat olma eğilimindeler.

Şimdi bir uyarı vakti: bu sonuçların, yalnızca bir çalışmada yayınlanan sonuçlar olduğunu unutmayın.

Bilimsel olarak bir kesinlikten bahsetmek için araştırmanın çeşitli araştırmacılar ve farklı çalışma tasarımları ile tekrarlanması ve onaylanmasına ihtiyaç vardır.

Son söz

İşe gidip gelirken veya spor yaparken dinlemek için bir çalma listesi oluşturduğunuzda, kişiliğinizin şarkı seçimlerinize nasıl yansıyabileceğini düşünün. Normalde tercih etmediğiniz müzik tarzlarını dinlemeyi deneyebilirsiniz; bunu yapmanın aslında beyni geliştirebileceğini ve bunun kalıcı olabileceğini düşündüren araştırmalar mevcuttur.

Psikoterapiler ve psikolojik problemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, psikoloji biliminin bize sağladığı ve günlük hayatta kullanabileceğiniz ipuçlarından haberdar olmak için Psikademi Blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders