Psikademi

Psikademi, Dr Klinik Psikolog Cumhur Avcil‘in doktora çalışmaları sırasında teknoloji ve psikoterapi uygulamalarını araştırması ve bilgisayarlı bilişsel davranışçı terapi ile tanışması sonrası tohumları atılmış bir platformdur.

Kişinin kendi psikoloğu olmayı öğrenmesi sonucunda, psikolojik sorunlarını aşabileceği ve tekrar sorun yaşamanın önüne geçebileceği fikri üzerine temellenen bilişsel davranışçı terapi, kullandığı yöntemler açısından bir psikolog olmadan da uygulanmasına olanak tanımaktadır.

Bu yüzden piyasada bir çok bilişsel davranışçı terapi yöntemlerini içeren “kendine yardım” ve “başa çıkma” kitapları satılmaktadır. Gelişen yazılım teknolojisi ile birlikte bu yöntemleri dijital ortamda öğrenebilmek ve kullanabilmek de kolaymıştır.

Bu bilgiler üzerine Cumhur Avcil, doktora tezi kapsamında sınav kaygısı için bilgisayarlı bilişsel davranışçı terapi uygulaması olan SKS – Sınav Kaygısına Son programının içeriğini hazırlamaya koyulmuştur.

Yönetmen Tolga Avcil‘in video, tasarım ve animasyon desteği ile SKS içeriğini birlikte hazırlamışlardır.

SKS içeriği 2019 yılında test edildikten sonra yazılım aşamasına geçilerek sinavkaygisinason.com internet sitesi ve SKS mobil uygulamaları ile genel kullanıma açılmıştır. Ardından ailelerin kullanabileceği SKS – Aile hazırlanarak, ailelerin sınav kaygısı yaşayan çocuklarına nasıl destek verebileceğini öğrenmesi sağlanmıştır.

Bu esnada yürütülen bilimsel çalışmalar ile SKS’nin sınav kaygısını azaltmada etkili olduğu ortaya konmuştur. Ardından SKS – Aile’nin de öğrencilerin sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olduğu yine yapılan bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir.

SKS, 2019 – 2022 yılları arasında binlerce öğrenci ve ailenin sınav kaygısıyla başarılı bir şekilde başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olmuştur.

2021 yılından itibaren ise Avcil kardeşler Depresyon psikoeğitimini hazırlayıp, SKS’yi daha geniş bir platforma dönüştürmeye girişmişlerdir.

2022 içerisinde SKS ve sinavkaygisinason.com, Psikademi ismini kullanmaya başlayarak psikademi.com internet sitesi üzerinden erişime açılmıştır.

Psikademi ile bir çok psikolojik sorun için kendine yardım temelli psikoeğitimler kullanıma açılacaktır.