Psikademi

Aşırı Düşünmekten Uzaklaşın!

Hepimiz bir şeyleri fazla düşünmenin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz. İster vermemiz gereken bir karar, ister geçmişte olan bir şey, ister sadece küçük bir görev olsun, fazla düşünmek gereksiz yere strese ve kaygıya neden olabilir. Ancak aşırı düşünmenin bazı ciddi sonuçlara da yol açabileceğini biliyor muydunuz?

Aşırı düşünmek, olumsuz düşünceler ve duygular üzerinde durduğumuz zaman olan ruminasyona (zihinsel geviş getirme) yol açabilir. Bu, depresyon ve kaygı riskimizi artırabilir ve hatta kendimize zarar verici davranışlarda bulunma olasılığımızı artırabilir. Ek olarak, kendimizi sürekli sorguladığımız ve ayrıntılara takılıp kaldığımız için, daha zayıf karar vermeye de yol açabilir.

Peki aşırı düşünmekten nasıl kaçınabiliriz? Aşağıda, zihninizi sakinleştirmenize ve fazla düşünmekten kaçınmanıza yardımcı olacak ipuçları bulunmaktadır:

Aşırı Düşünmekten Neden Kaçınmanız Gerekiyor?

Çok fazla düşünmek stres ve endişeye yol açabileceği gibi geceleri uykuya dalmayı da zorlaştırabilir. Fazla düşündüğünüzde, aklınız karışır ve henüz gerçekleşmemiş şeyler hakkında endişelenmeye başlayabilirsiniz. Bunların hepsi zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilir.

Öte yandan, aşırı düşünmekten kaçınmak, ruh halinizi iyileştirmeye, üretkenliği artırmaya ve daha iyi uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir. Fazla düşünmediğinizde, eldeki göreve odaklanabilir ve anı daha fazla yaşayabilirsiniz. Ayrıca, olumsuz düşünceler üzerinde durma ve geçmiş hatalar üzerinde kafa yorma olasılığınız daha düşüktür. Bütün bunlar hayata daha olumlu bir bakış açısı ile bakmanızı kolaylaştırabilir.

Zihninizi Sakinleştirmek ve Aşırı Düşünmekten Kaçınmak İçin 5 İpucu

Varsayımlarınızı Sorgulayın

İnsanların fazla düşünmesinin ana nedenlerinden biri, önce onları sorgulamadan düşüncelerine inanmalarıdır. Kendinizi aşırı düşündüğünüz bir durumda bulursanız, bir adım geri atın ve varsayımlarınızı sorgulayın:

  • Bu kişinin sizden hoşlanmadığını mı düşünüyorsunuz?
  • Neden hoşlanmadığı kanısına vardınız?
  • Niye sizden hoşlanmasın?
  • Bu durumun kötü sonuçlanacağını mı düşünüyorsunuz?
  • Sizden hoşlanmadığını desteklemek için hangi kanıtınız var?

Varsayımlarınızı sorguladığınızda, genellikle düşündüğünüz kadar sağlam olmadıklarını görürsünüz, bu da zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Bakış Açınızı Genişletin

Kendi düşüncelerimize ve sorunlarımıza kendimizi kaptırmamız sonucunda dışarıda koskoca bir dünya olduğunu unutmak kolaydır. Kendinizi aşırı düşünürken bulursanız, kendinize hayatınızdaki tüm güzel şeyleri veya sizi seven ve destekleyen tüm insanları hatırlatarak bakış açınızı genişletmeye çalışın. Bu, mevcut sorununuzu daha gerçekçi bir perspektife oturtmanıza ve daha az yıldırıcı görünmesine yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi Küçük Parçalara Bölün

İnsanların aşırı düşünmesinin bir başka nedeni de, ulaşılması imkansız görünen büyük hedeflere sahip olmalarıdır. Sizin için durum buysa, hedeflerinizi daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırmayı deneyin. Hedefinize nasıl ulaşacağınıza dair bir planınız olduğunda, zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek, başarması daha az göz korkutucu ve daha kolay görünecektir.

Düşünmek İçin Bir Süre Belirleyin

Aşırı düşünmekten kaçınmanın bir yolu, bir şey hakkında harekete geçmeden önce kendinize ne kadar süre düşünme izni vereceğinize dair bir zaman sınırı belirlemektir. Örneğin, işinizden ayrılıp ayrılmamayı düşünüyorsanız, bir karar vermeden önce kendinize birkaç gün düşünme izni verin. Bu, karar üzerinde çok uzun süre durmanıza veya daha sonra pişman olabileceğiniz fevri bir seçim yapmanıza engel olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtın

Kendinizi aşırı düşünürken bulursanız, bu dürtü geçene kadar dikkatinizi başka bir şeyle dağıtmayı deneyin. Bu, kitap okumaktan veya film izlemekten, yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşla konuşmaya kadar her şey olabilir. Dikkatinizi dağıtarak, düşüncelerinize ara verebilecek ve daha sonra yeni bir bakış açısıyla onlara geri dönebileceksiniz.

Son Söz

Aşırı düşünmenin zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerinde kaygı, depresyon ve uykusuzluk gibi ciddi sonuçları olabilir. Bu olumsuz etkilerden kaçınmak istiyorsak, zihnimizi sakinleştirmenin ve fazla düşünmekten kaçınmanın yollarını bulmak önemlidir.

Bunu başarmak için varsayımlarımızı sorgulamak, biraz bakış açımızı genişletmek, hedeflerimizi küçük parçalara bölmek, düşünmek için bir zaman sınırı belirlemek ve dikkatimizi dağıtmak gibi yapabileceğimiz birçok şey var. Bu ipuçlarından sadece birkaçını bile uygulayarak, bir fark görmeye başlayabiliriz.

Aşırı düşünmekle mücadele ediyorsanız, bir arkadaşınızdan veya profesyonelden yardım istemekten çekinmeyin. Unutmayın, bu konuda yalnız değilsiniz – çoğumuz bu sorunla her gün karşılaşıyoruz. Biraz çaba ve azim ile düşüncelerinizi kontrol etmeyi öğrenebilir, daha mutlu, huzurlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bu konuda benden destek almak isterseniz, buraya tıklayarak yüz yüze ya da online psikoterapi alabilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders

Psikolojiye Yön Verin

Bilimin Işığında Yürüyün!

Sizleri internet temelli psikolojik destek hizmetleri hakkında bir araştırmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.

Araştırmamıza katılan herkese Psikolojik Sağlık İpuçları kitapçığını 📚 ücretsiz olarak sunuyoruz!

Katılmak için tıklayın!

This will close in 30 seconds