Psikademi

Sınava Çalışmaya Nasıl Motive Olacağım?

Sınava hazırlanmak kolay bir şey değildir. Her geçen yıl daha da zorlaştı. Dersler, bir sürü çözülmesi gereken test ve gündemdeki haberler yüzünden istediğiniz son şey ders çalışmak olabilir. Bazı günler çok sinirli, bir o kadar bunalmış ve stresli hissedersiniz ki tek bir test bile çözemeyecek hale gelebilirsiniz.

Duygularınız bir salıncakta sallanıyor gibi görünebilir, ancak bu şekilde hissetmenin normal olduğunu bilin. Bu durumu yaşayan tek siz değilsiniz ve çoğunluk zorlanıyor. Ancak düşünceleriniz yapılması gerekeni, yani çalışmayı engellememelidir.

İşte, sınavlara hazırlık için kendinizi motive etmenin yolları:

Düşünmeyin, sadece yapın

Kaç motivasyon cümlesi okursanız okuyun, çalışmaya başlamazsanız hiçbir şey değişmez. Başlamak muhtemelen en zor şey ama en önemli kısım. Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız veya henüz başlamak istemiyorsanız, tüm bunları düşünmek yerine yapmaya başlamanın aslında daha kolay olduğunu kendinize hatırlatın. Üzerinde çok düşünmeden çalışmaya başlamak için 20 dakika sonraya alarm kurun ve alarm çaldığında diğer her şeyi bırakıp hemen gidip çalışmaya başlayın. Bu, nasıl başlayacağınızı düşünmenin verdiği sıkıntının ve ertelemenin üstesinden gelmenize yardımcı olur ve başlamanız için sizi teşvik eder. Hadi ne bekliyorsunuz, kurun alarmınızı…

Çalışabileceğiniz sessiz ve temiz bir alana sahip olmanız gerçekten önemlidir

Çalışmanızı engelleyebilecek herhangi bir karmaşa ve dağınıklık olmadığından emin olun. Çalışma yerinizi evdekilerin ya da komşuların sürekli dolaştığı ve ses yaptığı yerlerden mümkün olduğunca uzak bir odada olacak şekilde belirleyin. Bu şekilde derslerinizi bölünmeden çalışabilirsiniz.

Çalışacaklarınızı küçük parçalara ayırın

Yapmanız gereken şeylerin gözünüzde büyümesi, devam etmek için motivasyonunuzun düşmesine, hatta çalışmaya hiç başlamamanıza yol açabilir. Bu yüzden, sınava çalışmak için vaktiniz varken yapmanız gereken şey, çalışacaklarınızı bölmektir. Bu şekilde, programınızı ilk önce hangi konuların veya derslerin çalışılması gerektiğini belirleyerek ayarlayabilirsiniz. Bu, üzerinizdeki yükün daha az göz korkutucu görünmesini de sağlar.

Çalışırken tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmayı ihmal etmeyin

Telefonunuz çalışmanıza engel olur. İnsanların Twitter, Instagram veya herhangi bir sosyal medya sitesinden çıkmayı çok zor buldukları bu günlerde, bu durum sizin için de geçerli. O yüzden her şeyin bir zamanı ve yeri olduğunu, şu an hayatınızdaki en önemli şeyin çalışmaya odaklanmanız ve konuları bitirmeniz olduğunu kendinize hatırlatın. Bu yüzden çalışmayı öncelik haline getirin, bitirdikten sonra telefona ve sosyal medyaya geçebilirsiniz.

Bir çalışma rutini oluşturun

Rutin oluşturmak, ders çalışmak için bir programa alışmanın yoludur. Yani her gün aynı saatte, aynı şeyleri yaparak derse oturmaktan bahsediyorum. Örneğin, sabah kahvaltı yapıp, bir fincan bitki çayı alıp, hafif bir müzik açıp saat 10 da çalışmaya oturmak gibi. Bu şekilde, programlı olmaya alışmanızın yanında, arkadaşlarınız ve aileniz de bu program sırasında sizi rahatsız etmemeleri gerektiğini anlayacaklardır. Böyle bir rutine uymak için tabi ki rahatlıkla ve zorlanmadan uyabileceğiniz bir program hazırladığınızdan emin olun, eğer uyamadığınız bir rutininiz varsa değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Disiplini doğru anlayın

Herkesin söylediği gibi ben de disiplinli olun diyeceğim ama bu ciddi ve somurtkan olun demek değil. Sadece her şeyin yeri ve zamanı olduğunu bilin demek aslında. Her gün için belirlediğiniz çalışma rutinini uyguladıktan sonra dilediğiniz gibi eğlenceli ve keyifli şeylerle uğraşabilirsiniz. Disiplinli olmanın içinde eğlenceye de yer var, sadece gün içerisinde doğru zamanda olsun.

Neden çalışmanız gerektiğini yazın

Hedeflerinizi ve neden çok çalışmanız gerektiğini not etmek, çalışırken motivasyonunuzu artırabilir. Bunu yatak odanızın duvarına veya çalışma masanızın bir yerine asabilirsiniz, böylece neden çok çalıştığınızı anlayabilir ve her zaman hatırlayabilirsiniz.

Günlük çalışmanızı her tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin

Bir ödülün mutlaka büyük bir şey olması gerekmez, mola sırasında sevdiğiniz bir şeyler atıştırmak veya en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek kadar basit olabilir. İşiniz bittiğindeyse, dizi izleyebilir, oyun oynayabilir ya da sosyal medyada arkadaşlarınızla takılabilirsiniz. Bu şekilde, çalıştıktan sonra yapmayı dört gözle beklediğiniz ve daha da motive olmanızı sağlayan bir şeye sahip olabilirsiniz.

Gruplar halinde çalışmayı da deneyebilirsiniz

Bu şekilde çalışmak için buluşabilirsiniz veya bunu internet üzerinden yapmanızı sağlayacak bir sürü uygulama bulabilirsiniz. Bir kaç arkadaşınızla sözleşip her gün aynı saatte çözemediğiniz sorulara birlikte kafa yormayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem zorlandığınız konularda destek alıp, hem de çalışmayı biraz eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Her zaman kendinizi motive hissetmeyi beklemeyin

Kendinizi ne kadar motive etmeye çalışsanız da, bunu yapamayacağınız bazı günler olabilir ve bu o kadar da sorun değil. Yorgun ve isteksiz hissetmek insanın doğasında var. Ancak, böyle hissetseniz bile, bazen sadece gerçekle yüzleşmek ve motivasyonunuz olmadan da çalışmak gerekir. Kimsenin her zaman yüksek motivasyona sahip olmadığını bilin. Bu, motive olmamanıza rağmen hala çalışabilmek için sağlam bir çalışma rutinine sahip olmanın önemli olmasının nedenidir.

Sınavın sonucuna odaklanmak yerine çalışma sürecine odaklanmanın daha önemli olduğunu unutmayın

Çalışmak çoğu zaman zor ve stresli olabilir, ancak bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini bilin. Bir noktada sınava girecek, kendiniz için belirlediğiniz hedef ve hayalleri gerçekleştireceksiniz. Bugün biraz fedakarlık yapmanız ve sıkı çalışmanız geleceğiniz için büyük bir fark yaratacaktır.

Son olarak bu söylediklerimi ve başka yolları denediğiniz halde sıkıcı konulara odaklanmakta zorlanıyorsanız, bu durum sizi mutsuz ediyor veya kaygılarınızı artırıyorsa SKS – Sınav Kaygısına Son kullanabilirsiniz.

SKS ile zihninizi derse odaklama konusundaki işe yarar egzersizleri uygulamalı olarak yapabilir, hem sınav kaygısıyla baş etme yollarını, hem de etkili, verimli ders çalışma ile motivasyonu artırma ve sürdürme yöntemlerini öğrenebilir ve başarıyla uygulayabilirsiniz.

Psikoterapiler ve psikolojik problemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, psikoloji biliminin bize sağladığı ve günlük hayatta kullanabileceğiniz ipuçlarından haberdar olmak için Psikademi Blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders

Psikolojiye Yön Verin

Bilimin Işığında Yürüyün!

Sizleri internet temelli psikolojik destek hizmetleri hakkında bir araştırmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.

Araştırmamıza katılan herkese Psikolojik Sağlık İpuçları kitapçığını 📚 ücretsiz olarak sunuyoruz!

Katılmak için tıklayın!

This will close in 30 seconds