Psikademi

Çocukları Bağımsız Oynamaya Teşvik Eden Oyuncaklar

Okulların kapalı olduğu, dışarı çıkmanın ise pek güvenli olmadığı koronavirüs salgını günlerinde evde çocukları oyalayabilmek ve sıkılmadan zaman geçirebilmelerini sağlamak her zaman olduğundan daha zor hale geldi. Çocuklar sıkıldıkça da anne babalarına daha çok yapışık, birlikte bir şeyler yapmak konusunda daha ısrarcı oluyorlar. Üstelik bunun yanında dersleri takip etme ve ödev yapma tartışmaları da ekleniyorsa evde oldukça gergin bir havanın hakim olması kaçınılmaz hale geliyor. 

Neyse ki bu konuda çözüm olabilecek bazı oyuncaklar mevcut ve bunların çoğu sizin için yeni ve sürpriz değil. Ancak, hatırlamakta da fayda var. İşte çocuklarınızı daha fazla bağımsız oynamaya ve kendi başlarına oynayarak enerjilerini atmaya teşvik eden oyuncaklar. 

Trenler

Trenler hem hayal gücünü hem de yapılandırma yeteneğini geliştiriyor. Çocukların entelektüel becerilerini güçlendiren, fiziksel olarak aktif olmalarını sağlayan ve yaratıcılığı destekleyen oyunlarla saatlerce meşgul olmalarını sağlayabiliyor. Çocuklar, hareketi devam ettirmek, rayların yapısını düşünüp, değiştirmek için bir hikaye oluştururlar ve bu da yaratıcılıklarını destekler. Ancak piyasadaki birçok tren seti arasından doğru seçim yapmak önemli, çünkü bir setle oynamaya başladıktan sonra buna ek parçalar alarak oyunu zenginleştirmeye devam edebilirsiniz.

Blok Setleri

Legolar ve ahşap blok setleri çocuğunuzun bağımsız oynaması için oldukça iyi oyuncaklardır. Hem motor becerilerini hem de yaratıcılıklarını destekler ve başında uzun süre sıkılmadan oynayabilirler. Çünkü yapabilecekleri şeylerin sayısı oldukça fazladır ve bozup tekrar baştan yapmayı da çoğu cocuk tercih eder. Bu setler konusunda seçeneğiniz oldukça fazla ve her bütçeye de uygun setleri bulmak çok zor değil.

Minyatür Figür Setleri

Yine hemen hepsi hayal gücünü geliştirmeyle ilgili. Oyun setleri (minyatür kasabalar, kaleler, itfaiye istasyonları vb), oyuncak evler, oyuncak askerler, plastik hayvanlar, süper kahramanlar, mini uçaklar şeklinde liste uzuyor. Ve tüm bu şeyler, çocukların ince motor becerileri geliştirmelerine yardımcı olurken hayal güçlerini de kullanmalarını teşvik ediyor. Ayrıca bu figür setlerini tren ve blok setleriyle de bir arada oynanmaya müsait oluyorlar. Dolayısıyla bu, daha fazla bağımsız oynama zamanı anlamına da geliyor.

Giysiler

Küçük oyun setleri ve figürlerle çocuklar minyatür hayali bir dünyayı oluşturmak için ellerini kullanırlar. Bununla birlikte, giysiler ve daha büyük oyuncaklarla (mutfak setleri, tamir setleri, büyük araba ve kamyonlar) tüm bedenlerini hayalin içerisine koyabilirler. Ve elde tutulan küçük nesneler ince motor becerilerini geliştirirken, giysi ve daha büyük oyuncaklarla farklı bir motor beceri olan kaba motor becerileri de geliştirmiş oluyorlar. Ayrıca giysilerle oynamak, yaşça daha küçüklerin giyinmeyi öğrenmelerine de yardımcı oluyor.

Yap-Boz, Bulmaca ve Zeka Oyunları

Beydeki hücre bağlantılarını zenginleştiren bu oyuncaklarla ilgili en güzel şey, çocukların dikkat süresini uzatmasına yardımcı olmalarıdır. Üstelik bir yap-bozu ya da rubik küpü tamamlamanın sonunda özel bir ödül vardır: başarı hissi. Bilgisayar oyunları da bunu yapabilirken, gerçek dünyadaki bir başarı eğlenceye fiziksel bir unsur da ekler.

El İşi Setleri

Çocuklar doğal olarak yaratıcıdır. Bazıları bunu bir şeyleri üst üste dizerek ifade eder, bazıları hayalleri aracılığıyla, bazıları da sanat yoluyla… Bununla birlikte resim, boncuk, boyama gibi aktiviteler evde dağınıklığa yol açabilir ve çocukların oyunu başlatmak ve temizlenmek için yardıma ihtiyacı olabilir. Bu nedenle, evdeki ebeveynlerin sanat projelerini dikkatle seçmeleri ve bunun için bir alan yaratmaları gerekir. Sanat, el işi ve el sanatları setleri, her şeyi birlikte paketlenmeniz gereken her şeye sahip olmaları açısından kullanışlıdır.

Tablet

Bu, listedeki olmazsa olmaz bir oyuncak değil, ama kabul edelim hepimiz gerçek dünyada yaşıyoruz. Çocukların kendilerini geleneksel oyunlarla oyalamaları yeterince güzel ancak teknoloji kaçınılmaz olarak her zaman dünyalarının bir parçası olmaya devam ediyor. Ve bir tablette meşgul olmak için yapabilecekleri çok şey var. Eğitici, yaratıcı, entelektüel olarak geliştiren uygulamalar var. Oyunlar, bulmacalar ve sanat projeleri var. Bununla birlikte, ebeveynlerin bir tableti çocuklarını eğlendirmek için birçok yoldan sadece biri olarak kullanması gerekir. Onları bir ekranın önünde saatlerce bırakmak (bu ekranda ne kadar faydalı şey olursa olsun), dikkat sürelerini kısaltacaktır.

İçerisinde bulunduğumuz şu zorlu ve eve kapalı günlerde sizlere fikir verebilecek ve çocuğunuzun hem kendi başına bağımsız oynamasını teşvik edecek hem de beynini ve fiziksel becerilerini destekleyecek oyuncakları bir araya getirmeye çalıştım. Ancak tabi ki benim aklıma gelmeyen ve sizin sıklıkla kullanmasını teşvik ettiğiniz oyuncaklar da mevcuttur. Bunları bana gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz. Bu sayede ben de bu yazıya ekleyerek direk insanların da fikir almasına aracılık edebilirim.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders

Psikolojiye Yön Verin

Bilimin Işığında Yürüyün!

Sizleri internet temelli psikolojik destek hizmetleri hakkında bir araştırmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.

Araştırmamıza katılan herkese Psikolojik Sağlık İpuçları kitapçığını 📚 ücretsiz olarak sunuyoruz!

Katılmak için tıklayın!

This will close in 30 seconds