Psikademi

Psikoloğum bana ilaç yazabilir mi?

Bazı insanlar için psikiyatrik ilaçlar tedavilerinde gerekli olabilir. Bununla birlikte, bilinçsiz ve reçetesiz ilaç kullanımı kişiye ciddi zarar verebilir.

Etkili ve güvenli bir tedavi için, reçetenizi sadece uzman bir psikiyatri hekiminden almalısınız.

İlaç reçete etmesine izin verilen tek ruh sağlığı uzmanları psikiyatristlerdir.

Psikiyatristler, tıp fakültesinden sonra zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Psikoterapi, psikolojik kuramlar ve psikiyatrik ilaçlar konusunda tıp fakültesi sonrasında eğitim alırlar. Uzmanlık eğitimlerinden sonra, psikoterapi yapabilir veya bunu tercih etmeyebilirler. Bazıları sadece ilaçla tedavi uygular, bazıları sadece psikoterapi yapar, bazılarıysa hem ilaç tedavisi uygular hem de psikoterapi yaparlar.

Lisans mezunu bir psikolog ya da yüksek lisans derecesine sahip bir klinik psikolog ilaç reçete edemez.

Çünkü bunu yapabilmesini sağlayacak tıbbi eğitimden geçmemiştir. Bizler klinik psikoloji uzmanlığımız sırasında ilaçlar hakkında genel bilgiler içeren dersler alırız. Ancak bunları çoğunlukla sizleri bilgilendirmek için kullanırız. İlaçları tedavide kullanabilecek bir eğitimden ise geçmeyiz. 

Dolayısıyla eğer bir psikolog size bir ilaç önerdiyse muhtemelen o kişi psikolog değildir. Hızlıca o kişiden uzaklaşın ve mutlaka resmi makamlara şikayet edin. Çünkü bilmediği bir işe bulaşmıştır ve size zarar verme ihtimali yüksektir. 

Bir hastanede ya da sağlık kurumunda çalışan klinik psikologlar zaten bir tedavi ekibinin parçasıdır ve bu durumda ilaç tedavisini hekimler üstlenirken, psikolojik test ve psikoterapi sürecini ise klinik psikolog üstlenir.

Özel çalışan klinik psikologlar ise gerekli durumlarda yönlendirebilmek amacıyla çoğunlukla bir psikiyatrist ile birlikte çalışmayı tercih ederler. Bir psikiyatrist ile çalışmayanların ise mutlaka güvendiği ve danışanlarını yönlendirdiği bir psikiyatri uzmanı vardır. 

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Dersler
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Dersler
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Dersler