Psikademi

Müzik Dinleyerek Stresinizi Azaltın

Günlük yaşamınıza müziği dahil ederek, bir stres azaltma aracı olarak kullanabilirsiniz. Stres giderici olarak müziğin en büyük faydalarından biri, her gün yaptığınız işler sırasında dinleyebilmeniz ve böylece ayrıca bir zaman ayırmanıza gerek olmamasıdır.

Müzik hayatınızın arka planında sürekli yer alabilir ve böylece yaptığınız her şeyden daha fazla keyif alabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapacağınızın hızlı ve etkili yolları

Öncelikle müzikle uyanabilir ve güne iyi hissederek başlayabilirsiniz

Eğer android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, alarm sesini spotify içerisinden bir şarkıya ayarlayabilir ya da bunu yapmanızı sağlayan bir uygulama indirebilirsiniz. Bunun yanında doğru müziği seçerek, güne daha düşük bir stres seviyesiyle başlayabilirsiniz. Klasik veya enstrümantal müzik, daha sakin bir şekilde uyanmanıza yardımcı olabilir. Ya da ekstra enerji gerektiren yoğun bir güne başlıyorsanız, mutlu ve tempolu bir şarkı açın. Böylece güne daha harekete hazır ve gülen bir yüzle başlayabilirsiniz. 

İşe ya da okula gidip gelirken sevdiğiniz müzikleri çalarak trafikte sinirlenmenin önüne geçin

Böylece yaşadığınız diğer streslerin yanına bir de trafiği eklememiş olursunuz ve gününüz daha rahat geçebilir. Ayrıca trafikte zaman kaybettiğinizi düşünmek yerine daha iyi vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında vardıktan sonra yapacaklarınızı düşünüp gerilmenizi engelleyebilir. Gerçekten stresli olduğunuzda ise klasik müzik deneyin. Yatıştırıcı ritimler ve melodiler sizi sakinleştirebilir ve olumsuz duyguları hafifletebilir.

Müzikle yemek yapmayı angarya olmaktan çıkarın

İyi beslenme sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır ve stres düzeyinizi düşürebilir. Evde yemek daha sağlıklı yiyecekler ve daha az para harcama anlamına gelir, ancak birçok kişi eve döndüğünde yemek pişirmek için kendisini çok yorgun hisseder. Ancak hoşunuza giden bir müzik türü açarsanız, yemek yapmak bir angaryadan ziyade eğlenceli bir etkinlik haline gelebilir. Akşam yemeği başladıktan sonra kendinizi rahatlamış ve daha sakin hissedeceksiniz, bu da akşam yemeğinizin ve yemek yerken geçirdiğiniz vaktin tadını çıkarmanızı sağlayabilir.

Yemek yerken de müzik yardımcı olabilir

İnsanı sakinleştiren bir müzik, kortizol seviyesini düşürerek vücudu gevşetebilir ve yiyecekleri sindirmeyi de kolaylaştırır. Araştırmalar, özellikle klasik müziğin daha az yemenize, daha iyi sindirmenize ve yemeğinizin tadını çıkarmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Müzikle ev işi de kolaylaşabilir

Evinizi temiz ve düzenli tutmak da stres seviyenizi azaltmaya gerçekten yardımcı olabilir, ancak evi temizlemek, birçok çalışan insanın uzun bir günün ardından yapacak enerjiye sahip olmadığı bir iştir. Bununla birlikte, enerjik bir pop müzik şarkısı, enerji seviyenizi yükseltebilir ve temizlerken eğlenmenizi aynı zamanda zamanın da hızlı geçmesini sağlayabilir. Ayrıca tüm evin temizliğini tek bir akşamda yapmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Yapacağınız işi bölerek, sadece bir kaç şarkı sürecek şekilde bir plan yaparak, iş yükünüzü de bölmüş olur ve azar azar halledebilirsiniz. Bu sayede belki de temizlik yapmaktan keyif bile alabilirsiniz. 

İş maddi konulara geldiğinde müzik yardımcınız olabilir

Hepimiz her ay fatura ödemek zorundayız, ancak bu iş her zaman yüksek derecede konsantrasyon gerektirmiyor. Hesabınızı ya da ödemeleri yaparken müzik dinlemek, aklınıza gelebilecek olumsuz senaryolardan uzak durmanıza yardımcı olabilir ve bu can sıkıcı işi daha keyifli hale getirebilir.

Müzik uykuya dalmayı da kolaylaştırabilir

Günün sonunda ise yeterli bir uyku almak beyninizin kendisini dinlendirmesi ve yenilemesi için önemlidir. Ayrıca yeterli uyku almak  stresle daha iyi başa çıkmaya yardımcı olabilir. Öte yandan, stres de uykuyu bozucu bir etki yapabilir.

Uykuya dalmadan önce müzik dinlemek, zihninizi sizi strese sokan şeylerden uzaklaştırarak stresin etkilerini ortadan kaldırmanın keyifli bir yoludur. Müzik nefesinizi yavaşlatmanıza ve zihninizi yatıştırmanıza, bu sayede daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Psikoterapiler ve psikolojik problemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, psikoloji biliminin bize sağladığı ve günlük hayatta kullanabileceğiniz ipuçlarından haberdar olmak için Psikademi Blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders