Psikademi

Depresyonda Kişisel Bakım

Depresyon, insan yaşamının her alanında derin bir etkiye sahip olabilen yaygın görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Eğer depresyonla mücadele ediyorsanız kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisi bir psikiyatri uzmanı veya klinik psikolog ile görüşerek uygun bir tedaviye başlamanızdır. İlaçlar ve psikoterapiler gibi etkili pek çok farklı tedavi seçeneği mevcut. Ancak bunun yanında kişisel bakımınıza özen göstermek, bu tedavilerden çok daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Depresyon için kişisel bakım göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak küçük değişikliklerin bile büyük bir fark yaratabileceğini unutmamak önemlidir. Bu yazıda depresyonla başa çıkmak için tedavilerin yanısıra kişisel bakımınız için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Düzenli egzersiz yapın

Depresyondayken bırakın egzersiz yapmayı, herhangi bir şey yapmaya motive olmanız zordur. Ancak düzenli egzersiz yapmak, depresyon belirtilerinizi hafifletmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Egzersiz, enerjiyi artırıcı etkileri olan endorfinleri serbest bırakır. Ayrıca stresi azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, günde sadece 10 dakika yürüyüş veya keyif aldığınız başka bir aktivite ile yavaş yavaş başlayın. Ardından, haftanın çoğu gününde 30 dakikalık orta yoğunlukta egzersiz yapana kadar aktivite düzeyinizi kademeli olarak artırın. Yapacağınız egzersizler yürüyüş, bisiklet gibi fazladan para harcamanızı veya günlük hayatta uzun zaman ayırmanızı gerektirmeyen şeyler olsun.

Stresi azaltın

Kronik stres, depresyon semptomlarını kötüleştirebilir ve hatta herhangi bir sorunu olmayan bazı insanlarda depresyona yol açabilir. Bu nedenle, stresi yönetmenin yollarını bulmak önemlidir. Bazı başa çıkma yolları şunlardır:

• Egzersiz: Daha önce de belirttiğim gibi egzersiz, endorfin salgılamak ve stres düzeylerini azaltmak için harika bir yoldur.

• Derin nefes alma egzersizleri: derin nefes alma, vücudun gevşemesine ve zihnin temizlenmesine yardımcı olur. Stresli veya bunalmış hissettiğinizde 10 tane derin ve yavaş nefes almayı deneyin.

• Yoga: Yoga, stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilecek fiziksel aktiviteyi derin nefes alma ve meditasyonla birleştirir.

• Doğada vakit geçirmek: Doğada vakit geçirmek, depresyonu olan kişilerde stres düzeylerini azaltmakta ve ruh hallerini iyileştirmektedir.

Yeterince uyuyun

Depresyon uykusuzluğa neden olabilir ve bu da depresyon semptomlarını kötüleştirebilir. Depresyon semptomlarını hafifletmeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için yeterince uyumak önemlidir. Her gece 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Uyuyamıyor veya uykunuz bölünüyorsa, deneyebileceğiniz birkaç şey var:

• Yatmadan önce bir rutin oluşturun: Bir şeyler okumak veya banyo yapmak gibi aktiviteler, vücudunuzu uykuya hazırlamanıza yardımcı olabilir.

• Yatmadan önce kafein ve alkolden kaçının: Hem kafein hem de alkol uykuyu bozabilir, bu nedenle akşam saatlerinde bunlardan kaçınmak en iyisidir.

• Rahat bir uyku ortamı yaratın: daha iyi uyumak için yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olduğundan emin olun.

Sağlıklı beslenin

Ne yediğiniz ruh halinizi ve enerji seviyenizi doğrudan etkiler. Besin açısından zengin yiyecekler yemek vücudun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olurken, işlenmiş hazır yiyecekler ve şekerli içecekler depresyon semptomlarını şiddetlendirebilir. Sağlıklı bir diyet sürdürmek için meyveler, sebzeler, yağsız protein gibi tüm gıdaları yemeye odaklanın. Ayrıca gün boyunca bol su içerek susuz kalmadığınızdan emin olun.

Alkol ve uyuşturucudan kaçının

Depresyonu olan kişilerin, üzüntü ve çaresizlik duygularıyla başa çıkmanın bir yolu olarak alkole veya uyuşturucuya yönelmesi yaygın bir durumdur. Ancak bu tür maddeleri bir nevi ilaç niyetine kullanmak, yalnızca ileride daha fazla soruna yol açar. Alkol ve uyuşturucular, depresyon semptomlarını iyileştirmek yerine daha da kötüleştirebilen depresanlardır. Bu nedenle, depresyonla mücadele ediyorsanız onlardan kaçınmak önemlidir.

Son söz

Depresyonla mücadele ediyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Dünya çapında milyonlarca insan her gün bu durumla uğraşıyor. Başa çıkmak zor olsa da, üstesinden gelebilmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Kişisel bakım, depresyonu yönetmek için çok önemlidir. Düzenli egzersiz, stresi azaltmak, yeterince uyumak ve sağlıklı beslenme semptomlarınızı kontrol altında tutmanız için önemli faktörlerdir. Ek olarak, durumunuzu kötüleştirebilecekleri için alkol ve uyuşturucudan kaçınmak önemlidir.

Kendinizi bunalmış hissediyorsanız, yardımın mevcut olduğunu unutmayın. Tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun ve destek için ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşın. Doğru bir destekle, depresyonla baş etmeyi öğrenebilir ve tatmin edici bir hayat yaşayabilirsiniz.

Depresyon konusunda benden destek almak isterseniz, buraya tıklayarak online veya yüzyüze psikoterapi randevusu alabilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders