Psikademi

Bilgisayarlı Bilişsel-Davranışçı Terapi ile Sınav Kaygısını Nasıl Yenebilirsiniz?

Sınav kaygısı, sınav hazırlığında ve sınav sırasında aşırı sıkıntı ve kaygı ile karakterize psikolojik bir durumdur. Genel olarak, birçok insan sınavlardan önce ve sınavlar sırasında bir dereceye kadar stres ve kaygı yaşar. Ancak sınav kaygısının bu durumun yoğun bir şekilde yaşanması ile öğrenme ve sınav performansı üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Bu konuda çeşitli tavsiyeler, yazılar, kendi kendine yardım materyalleri ve kitaplar bulabilsek de, sınav kaygısını yenmenin en etkili yollarından biri bilgisayarlı bilişsel-davranışçı terapi (bBDT) kullanmaktır.

bBDT, internet aracılığıyla yapılabilecek, psikologla görüşmeleri içermeyen bir bilişsel-davranışçı terapi şeklidir. İstediğiniz zamanda ve yerde akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar aracılığıyla kullanabilirsiniz. Yüz yüze terapi yerine bBDT kullanmanın faydalarından biri, bunu kendi hızınızda ve daha rahat bir ortamda yapabilmenizdir.

Bilgisayarlı Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), düşünceler, duygular ve davranışlar arasındaki karşılıklı etkileşimle ilgilenen bir tür psikoterapidir. BDT, kaygı ve depresyon da dahil olmak üzere birçok zihinsel bozukluk için en etkili terapi türüdür.

Bilgisayarlı BDT (bBDT), insanlara belirli düşünceleri nasıl değiştireceklerini ve bunlara nasıl tepki vererek duygularını düzenleyebileceklerini öğretmeye odaklanan yeni bir BDT biçimidir. Bireye kendi benzersiz teknikleriyle yardımcı olan otomatik bir sistem kullanır. Bu teknikler, insanlara yaşadıkları durumlara ve kendi düşüncelerine daha etkili bir şekilde nasıl yaklaşacaklarını ve tepki vereceklerini öğretmek için tasarlanmıştır.

Bilgisayarlı BDT, canlı psikoterapi seanslarına alternatif veya bunlara ek olarak kullanılabilir. Kanıtlar, kaygı bozuklukları veya depresyonu olan kişiler için yararlı olduğunu göstermektedir. Bazı araştırmalar, etkinliğinin yüz yüze terapiyle aynı seviyede olduğunu bulmuştur.

Bilgisayarlı BDT, Sınav Kaygısının Üstesinden Gelmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kaygı, stresli olaylara karşı yaygın ve sağlıklı bir tepkidir. Bununla ilgili sorun, kaygının uygun olandan daha fazla, daha şiddetli ve sık olduğu durumlarda ortaya çıkar. Profesyonel yardım gerektiren bu durumlarda yaşayan kişinin hayatının ciddi derecede etkilenmesi ve günlük hayatanın akışının bozulması riski vardır.

Sınav kaygısının veya sınav stresinin üstesinden gelmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de bilgisayarlı BDT’dir.

Bilgisayarlı BDT’nin sınav kaygısı olan öğrenciler için hem etkili hem de güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Bu programlar, mide bulantısı, baş ağrısı, titreme ve göğüs ağrısı gibi anksiyetenin fiziksel semptomlarının yanı sıra sınavla ilgili olumsuz düşünceleri içeren bilişsel semptomları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Sınav Kaygısıyla Mücadelede Bilgisayarlı BDT Programı Kullanmanın Faydaları

Bilgisayarlı Bilişsel Davranışçı Terapi, sınav kaygısı olan öğrencilere yardım etmenin güçlü ve etkili bir yoludur. Bilgisayarlı BDT, bilişsel davranışçı terapi ile aynı ilkelere dayandığından; BDT ile aynı faydaları sunar. Yani; insanların yaşadıkları sorunla ilgili düşünce, duygu ve davranışları görmelerine yardımcı olur ve hangilerini nasıl değiştirebileceklerine odaklanır. Bu nedenle, bilgisayarlı BDT, herhangi bir ilaç veya profesyonel müdahale içermeyen sınav kaygısı için etkili bir kendi kendine yardım odaklı tedavi seçeneği olarak görülebilir.

Bilgisayarlar uzun süredir BDT programlarını sunmak için kullanılmaktadır. Bunun faydalarından biri, bireysel kullanıcıların programa kendilerine en uygun zamanda, istedikleri zaman erişebilmeleridir. Bu, zamandan ve emekten tasarruf sağlar çünkü bir terapistle görüşmek için programınızı yeniden düzenlemek zorunda kalmazsınız.

Kaygısı olan birçok kişi, kaygılarını hafifletmenin bir yolu olarak bilgisayarlı BDT programlarına başvurur. Bu programlar genellikle, çoğu kişinin için işe yaramadığını düşündüğü ilaç tedavilerine alternatif olur veya onları tamamlayıcıdırlar.

Bilgisayarlı BDT, sınav kaygısının yol açtığı sonuçların önemi düşünüldüğünde nispeten ucuz bir tedavi seçeneğidir. Evden kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir danışmanlık veya terapötik rehberlik gerektirmez, yani daha düşük gelirli kişiler için kolayca karşılanabilir.

Kaygı ve sınav kaygısı için bilgisayarlı bir BDT programı kullanmanın başlıca faydaları şunlardır:

1. bBDT programı, endişenizi ve bunun nedenlerini anlamanıza yardımcı olacak ve ardından size onu nasıl yöneteceğinizi öğretecektir.

2. bBDT, ona neden olan düşünce ve davranışlara meydan okuyarak kaygınızla başa çıkma stratejilerini öğretecektir.

3. bBDT size üzerinde çalışabileceğiniz yapılandırılmış bir program verecektir.

Sonuç: Sınav Kaygısını Yenmek İçin Bir Bilgisayarlı BDT Programı Nasıl Kullanılır?

BDT, insanların farklı sonuçlar üretmek için düşüncelerini ve eylemlerini değiştirmelerine yardımcı olan bilişsel davranışçı bir terapidir. Araştırmalar, BDT’nin sınav kaygısını azaltmak için etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Bilgisayarlı bir BDT programı, aynı avantajlarla geleneksel BDT’ye göre daha hızlı, daha ucuz bir alternatif olarak kullanılabilir.

Pek çok farklı bBDT programı vardır ve bunlar ses kayıtları, video ve interaktif egzersizler kullanan çeşitli çalışmalar içerirler. bBDT programlarına akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla erişilebilir ve programı kendi belirlediğiniz zamanlarda ve hızda kullanabilirsiniz.

SKS – Sınav Kaygısına Son, Türkiye’de kullanabileceğiniz ilk ve tek sınav kaygısı için geliştirilmiş bilgisayarlı bilişsel davranışçı terapi programıdır.

Kullanmak için tek yapmanız gereken şey kayıt olmak ve sonrasında her gün düzenli olarak programın sizi yönledireceği içerikleri takip etmek. SKS’nin düzenli olarak kullanıldığında ve önerilen egzersizler yapıldığında sınav kaygısını azaltmada etkili olduğu yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Şimdi hemen SKS’ye ücretsiz olarak kayıt olabilir ve kullanabilirsiniz!

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders