Psikademi

Kaygı (Anksiyete) Nedir?

Çoğu insan büyük bir sınav, iş sunumu veya ilk buluşma gibi önemli bir olaydan önce kaygı hissi yaşar. Bununla birlikte, anksiyete bozuklukları, görünür bir sebep olmadan insanların korkmuş, sıkıntılı ve huzursuz hissetmelerine neden olan hastalıklardır. Tedavi edilmediği takdirde, bu bozukluklar üretkenliği önemli ölçüde azaltabilir ve bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir.

Anksiyete bozuklukları en sık görülen akıl hastalıkları arasındadır; yetişkinlerin %21’inden fazlası her yıl bu zayıflatıcı hastalıklardan etkilenmektedir.

Anksiyetenin nedenleri nelerdir?

Stres, stresli bir duruma veya dış baskılara normal, oransal bir reaksiyondur. Bir final sınavı veya iş görüşmesi hakkında stresli hissetmek normaldir. Anksiyete bozukluklarındaki kaygı ise endişe hissi ile beraber yaklaşmakta olan kötü bir olayın istemeden gelen düşünceleri ile karakterizedir.

Çoğu birey hayatında bir tür endişe yaşayacak olsa da, kaygı bozukluklarının nedenleri üzerinde hala araştırmalar yapılmaktadır. Yeni araştırmalar, anksiyete bozukluklarının aynı aile içerisindeki bireylerde ortaya çıktığını ve diğer bozukluklar gibi biyolojik bir temele sahip olduklarını göstermektedir. Yani anksiyete bozuklukları genetik, beyin kimyası, kişilik ve yaşam olayları gibi karmaşık bir dizi risk faktöründen gelişebilir.

Travma yaşayan insanlar için anksiyete, beyin ve vücudun travmatik deneyime (bazen koruyucu bir önlem olarak) tepki vermesinin bir yoludur. Saldırıya uğradığımızı hissettiğimizde tetikte olmak ve başkalarına güvenmemek mantıklıdır. Travma geçiren insanlar için, bu düşünceler ve koruyucu davranışlar tehlike ortadan kalktığında bile devam eder. Kendini güvende hissetmenin yollarını bulmak, vücuduna ve zihnine güvenlik duygularını yeniden düzenlemeyi öğretmek ve kötü deneyimlerle çalışmak ise atlatmak için yardımcı olabilir.

Anksiyete bozuklukları nelerdir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Kronik, günlük rutin yaşam olayları ve aktiviteleri hakkında en az altı ay süren abartılı endişe; olması için çok az neden olsa bile neredeyse her zaman en kötüyü tahmin edip, bekleme. Yorgunluk, titreme, kas gerginliği, baş ağrısı veya mide bulantısı gibi fiziksel semptomlarla birlikte görülür.

Obsesif Kompulsif Bozukluk: Kontrol edilmesi imkansız görünen tekrarlanan, müdahaleci ve istenmeyen düşünceler veya ritüeller.

Panik Bozukluğu: Panik ataklarla, tekrar tekrar ve uyarı vermeden ani huzursuzluk duyguları ile karakterizedir. Fiziksel semptomlar arasında göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, karın rahatsızlığı, gerçek dışılık hissi ve ölme korkusu bulunur.

Fobi:  Gerçekten çok az tehlike yaratan veya gerçek bir tehlike oluşturmayan bir şeyin aşırı ve mantıksız korkusu; korku, nesnelerden veya durumlardan kaçınmaya yol açar ve insanların yaşamlarını sınırlamasına neden olabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Savaş, tecavüz, çocuk istismarı, doğal afetler veya rehin alınma gibi travmatik bir olay yaşadıktan sonra ortaya çıkan kalıcı semptomlar. Kabuslar, geri dönüşler, duyguların hissizleşmesi, depresif, öfkeli, sinirli, dikkati dağılan ve kolayca şaşkın hissetmek yaygındır.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Kişinin tanıdık olmayan insanlara veya başkaları tarafından olası incelemeye maruz kaldığı sosyal durum korkusu. Birey, utanç verici ve küçük düşürücü bir şekilde hareket edeceğinden (veya endişe belirtileri göstereceğinden) korkar, çoğu zaman sosyal durumlardan kaçınmaya ve sosyal durumlara katılımın önlenemediği durumlarda ciddi sıkıntıya yol açar.

Anksiyetenin belirtileri nelerdir?

  • Huzursuz hissetmek
  • Yorgun hissetmek
  • Düşünce trenlerini konsantre etme veya kaybetme zorluğu
  • Sinirlilik
  • Kas ağrısı, gerginlik veya ağrı
  • Uyku güçlüğü – hem uykuya dalmak hem de uykuda kalmak veya dinlenmek

Anksiyete bozukluklarında tedavi seçenekleri nelerdir?

Kaygı; endişe ve korku ile ilgilidir. Endişe ve korku, bir şey korkmanızı ve endişelenmenizi öğrenmenize neden olduğunda ortaya çıkar. Bu öğrenme süreci, örneğin kalbinizin hızlı atmasına veya aşırı terlemeye neden olarak düşüncelerinizi ve vücudunuzu etkiler. Anksiyeteyi, zihninizde ve bedeninizde meydana gelen düşünceleri ve fiziksel reaksiyonları ele alarak tedavi edebilirsiniz. Örneğin, sizi korkutan şeylerin etrafında nasıl bulunacağınızı, temel olarak düşüncelerinizi ve fiziksel tepkilerinizi yeniden öğrenerek yeniden öğrenebilirsiniz.

Kaygının nasıl tedavi edileceğine dair bazı örnekler şunlardır:

Psikoterapi: Birçok farklı terapi türü vardır. Davranışları değiştirmek, güven kazanmak, yeni beceriler öğrenmek, birisiyle açık ve dürüst bir şekilde konuşmak için harika bir yoldur. Anksiyete için en yaygın ve araştırılmış tedavi türlerinden biri “sistematik duyarsızlaştırma” ve “maruz kalma” yöntemlerinin kullanıldığı bilişsel-davranışçı terapidir. Bu tür tedavilerin ana yönleri, rahatsız edici durumlarda, genellikle güvenli bir ortamda, kaçma arzusunu ele almak için sizinle birlikte çalışan biriyle yavaş maruz kalmadır. Amaç, korktuğunuz şeyi yapmak ve düşünce ile davranışları değiştirmek için çalışmaktır.  

İlaç: Diğer bir seçenek ilaç almaktır. İlaçlar tam anlamıyla sizi rahatlatır ve vücudunuzun korkutucu bir şekilde tepki vermesini önler. Anti-anksiyete (anksiyolitikler) ilaçları, beyin aktivitesini veya vücudunuz ile beyin arasındaki iletişimi yavaşlatarak sizi sakinleştirmeye yardımcı olmak için hızlı bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ne yazık ki, bu ilaçlar bağımlılık yapabilir. Anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılabilecek bir başka ilaç türü ise antidepresanlardır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Araştırmalar egzersiz, meditasyon ve yoganın ruh halini ve genel refahı artırabildiğini göstermektedir. Araştırmalar ayrıca beyin ve ruh halini desteklemede beslenmenin ve bazı takviyelerin önemini göstermektedir. Kendinize bakmak için zaman ayırmak, hoşlandığınız etkinlikleri denemek ve desteklendiğini düşündüğünüz insan veya ortamlarla zaman geçirmek gibi diğer şeyler de yardımcı olabilir.

Basit bir cevap olmasa da, insanlar desteklerin bir kombinasyonu ile iyileşir. Sizin için neyin en iyi olduğunu bulmak biraz zaman alabilir, ancak çoğunlukla ilaç ve psikoterapi ya da psikoterapi ve yaşam tarzı değişikliklerinin kombinasyonları ile çoğu hasta daha iyi olur.

Kaygı bozukluğu yaşadığınızı düşünüyor ve destek almak istiyorsanız, tıklayın.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders