Psikademi

Ya işler normale dönmezse?

Eğer koronavirüs pandemisi, hayatın ne zaman veya nasıl normale döneceği konusunda sizi endişelendiriyorsa, yalnız değilsiniz.

Değişimle başa çıkmak stresli olabilir

Önümüzdeki günlerde ne olacağı konusunda endişeli hissediyorsanız, bunun nedeni çok fazla değişiklikle başa çıkmak zorunda olmanız olabilir.

Şunlarla mücadele ediyor olabilirsiniz:

  • zaten olan değişikliklere uyum sağlamak
  • geleceğini bildiğiniz değişikliklerle ilgili endişeler
  • öngöremediğiniz bilinmeyen şeyler hakkında endişelenmek
  • … veya yukarıdakilerin bir kombinasyonu

İşte bu tamamen normal! Avcı-toplayıcı atalarımız için bilinmeyen tehlikeler mevcuttu ve bunlara karşı korunmaları gerekiyordu. Yeni yerlerde yırtıcı hayvanlar veya beklenmedik tehlikeler olabilirdi. Yeni yerledeki insanlar arkadaş canlısı olabilirler ya da zarar verebilecek bir düşman olabilirlerdi. Bu yüzden sürekli tetikte olup, tehlikelere karşı dikkatli olmaları gerekiyordu. 

Bu eskiden kalma alışkanlıkları sebebiyle beynimiz değişimi stresli bulur. Beynimiz tanıdık ve rutin şeyleri sever çünkü bunlar güvende hissetmemizi sağlar.

Beyniniz değişime uyum sağlamada çok iyidir

Beynimiz sürekli ‘sinirsel yollar’ izler (sürekli kullandığımız duygular, düşünceler ve davranışlar). Bunlar çoğunlukla otomatiktir, yani ‘varsayılan’ ayarınızdır.

Değişim gerektiğindeyse, işleri farklı şekilde yapmamız gerekir. Bu, yeni sinir yolları oluşturmamız gerektiği anlamına geliyor.

Zamanla ve tekrarlar yaparak beynimiz yeni sinir yolunu takip eder ve buna alışmaya başlar.

Daha sonra yeterli pratikle, bu sinir yolu ‘varsayılan’ olur, bu da değişimlerin ve yeni rutinlerin tanıdık, normal gelmesine, ardından güvenli hissetmeye başladıkça daha kolaylaşacağı anlamına gelir.

Değişimin iyi yanları

Değişim bazen oldukça kötü bir rap şarkısı gibi olur. Ama aslında değişimle gelebilecek pek çok iyi şey mevcut. Mesela:

İlişkilerimiz gelişir. Değişim, etrafımızdakilere ulaşmamızı ve hayat zorlaştığında bir araya gelmemizi gerektirebilir. Bu, ilişkilerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve birbirimize daha bağlı hissetmemizi sağlar.

Toplum değişimden yararlanır. İnsanların daha büyük ölçekte uyum sağlamasını gerektiren değişimin olumlu sonuçları olabilir. Örneğin, alışveriş yapma, çalışma ve öğrenme şeklimizdeki değişiklikler gibi şeylerin uzun süreli, olumlu etkileri ve faydaları olabilir.

Yeni güçlü yönler geliştirebiliriz. Şimdi faaliyetlerimizin birçoğu evden gerçekleşirken, teknolojiyi daha önce hiç olmadığı gibi kullanmak zorunda kaldık. Teknoloji şimdi iletişim kurma ve iş yapma şeklimiz. Bir çok yeni şey şimdi kullanabileceğimiz bir güç haline geldi.

Öncelikler değişir. Günlük rutinlerimize kapılıp rahatlamak ve gevşemek için zaman bulmak zor olabilir. Değişim bizi duraklamaya ve farkına varmaya teşvik edebilir. Bazı insanlar için bu, yeni yeteneklerin keşfedilmesi (veya eskilerinin yeniden keşfedilmesi) ya da kişisel bakım için zaman ayırmak anlamına gelebilir. Bu herkes için farklı gerçekleşir.

Değişim, boşluk ve üzüntü

Büyük bir değişiklikten sonra boşluk ve üzüntü duygularını yaşamak normaldir.

Üzülmek normal bir duygusal durumdur ve duygularınızı boşaltarak iyi hissetmenize yardımcı olur.

Boşluk ve üzüntü ile baş etme

Üzüntüyle baş etmenin birçok yolu vardır ve sizin için neyin işe yaradığını bulmak önemlidir. İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Kendinize nazik olun. Kalıcı iyi hissetme zaman alır. Bir an iyi hissedebilir ve ertesi gün kendini mutsuz hissedebilirsiniz. 
  • Kendinize ‘bunun da geçeceğini’ hatırlatın. Duygular değişkendir. Ne kadar kötü hissederseniz hissedin, bu sonsuza kadar sürmez.
  • Diğer insanlarla bağlantı kurun. Üzüntü oldukça yalnız hissetirebilir. Birisine güvenmek, paylaşmak demektir. Bazen insanlar başkalarına yük olmak istemedikleri için üzüntü duyarlar. Ancak gerçekte çevrenizdeki çoğu insan, güvenilir olmayı ve acı çeken birini desteklemeyi tatmin edici bulur.
  • Size iyi gelen şeyler yapın. Bu, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan herhangi bir şey olabilir.
  • Anlam kazandırın. Yanlış giden veya zor olan şeyler anlamlı olabilir. Örneğin, gerçek arkadaşlarınızın kim olduğunu öğrenebilirsiniz, çünkü işler yolunda gitmediğinde ortaya çıkarlar. Ya da sizin için önemli olanlarla yeniden bağlantı kurmanıza olanak sağladığınızı fark edebilirsiniz.
  • Eğer dindar bir insansanız, rahatınız için inançlarınıza, ritüellerinize ya da topluluğunuza dönebilirsiniz. Din ve maneviyat, anlam veya destek bulmanın başka bir yoludur. Araştırmalar, bunların yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hayatın nasıl değiştiği konusunda endişeleriniz varsa, biriyle konuşmak gerçekten yardımcı olabilir

Size destek olabiliriz.

Tüm Kategoriler
Psikoeğitim
Psikoeğitim
Ücretsiz
Programın Amacı: Bu psikoeğitim programı, stresin nedenlerini ve etkilerini anlamanızı, stresle başa çıkmak için etkili yöntemler geliştirmenizi ve...
Başlangıç
46 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Panik Ataklarınızı Kontrol Altına Alın Panik bozukluk, beklenmedik panik ataklarla karakterize, hayat kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir duru...
Başlangıç
49 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Kaygı programı, kaygıyla başa çıkmak için bilimsel ve etkili yöntemler sunar. Kaygınızı anlayın, yönetin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün...
Başlangıç
68 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Psikademi Depresyon: Depresyonla Başa Çıkmanın En Yenilikçi Yolu
Başlangıç
105 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınav Kaygısına Son, öğrencilere sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetmeleri için bilişsel-davranışçı terapi (BDT) temelli stratejiler sunar. Dah...
Başlangıç
63 Ders
Psikoeğitim
Ücretsiz
Sınavlar hem öğrenciler hem de aileleri için büyük bir stres kaynağı olabilir. Kaygı ve gerginlik öğrenci için bunaltıcı olabilir ve aileler de str...
Başlangıç
22 Ders

Psikolojiye Yön Verin

Bilimin Işığında Yürüyün!

Sizleri internet temelli psikolojik destek hizmetleri hakkında bir araştırmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.

Araştırmamıza katılan herkese Psikolojik Sağlık İpuçları kitapçığını 📚 ücretsiz olarak sunuyoruz!

Katılmak için tıklayın!

This will close in 30 seconds