• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Tokum Ama Yemek Yemek İstiyorum

Duygusal Yeme Nedir? Duygusal Açlık Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar? Duygusal Açlık İle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Daha önce hiç yoğun ve stresli geçen bir günün ardından aç olmasanız da koca bir paket cips yediğiniz ya da hararetli bir telefon görüşmesi sonrası çikolataya saldırdığınız oldu mu?

Bazılarımız stresliyken iştahlarında bir azalma yaşadığını; bir kısmımız da stresli olduklarında daha fazla yediğini fark etmiştir. Duygularla başa çıkmak için fiziksel bir açlık olmadan gıda tüketimine duygusal yeme adı verilir.

Özellikle stres, endişe, korku, üzüntü veya can sıkıntısı ile başa çıkmanın bir yolu olarak yemek yeme davranışı gözlemlenebilir. Kişi aç olmasa da yemek yeme eylemi gerçekleştirebilir ve bu durum tekrarlandıkça pekişir. Sinirlendiğinde daha çok yemek veya sıkıntıdan abur cubur yemek duygusal yeme davranışına örnektir.

Ancak olumsuz duygular veya can sıkıntısı ile başa çıkmak için yemek yemek bir çözüm değildir. Yemek sonrası duygu durumunda anlık bir iyileşme olsa da rahatsızlık veren durum aslında hala bir çözüme ulaşmamıştır. Bununla beraber suçluluk, pişmanlık, utanç gibi duygular ve ‘Yarın diyete başlıyorum’ gibi düşünceler de eşlik edebilir.

Duygusal yeme davranışı yalnızca psikolojik değil fizyolojik bazı sonuçlara da neden olabilmektedir. Böyle kişiler kilo problemi, şeker, kolesterol, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklardan muzdarip olabilirler.

Duygusal yemeyi kontrol edebilmek adına bir psikoterapistten yardım almanız önemlidir. Yemek yeme davranışınız üzerinde farkındalık geliştirerek fiziksel açlık ile duygusal açlığı birbirinden ayırmak, zihninizde beliren tekrar edici düşünceleri fark etmek ve olumsuz duygular ile sağlıklı şekilde başa çıkabilmek duygusal yemeyi durdurmanız için önemli adımlardır.

Duygusal Açlık Nedir? Fiziksel Açlıktan Nasıl Ayırt Edebilirim?

Duygusal açlık bir anda ortaya çıkar ve hemen yemek yeme ihtiyacı hissettirir. Fiziksel açlık ise yavaş yavaş ve giderek artan şekilde gözlemlenir, açlığa olan tolerans daha fazladır.

Duygusal açlık sırasında tüketmek istenen besinler karbonhidrat oranı yüksek, şekerli ve yağlı yiyeceklerdir. Genellikle canınız abur cubur, fast food gibi belirli bir yiyeceği ister.

Fiziksel açlık mideye dayalıdır ve doyma mesajı vardır. Seçimlerimiz daha bilinçlidir ve yeme farkındalığını deneyimleyerek tokluğu fark ederiz. Duygusal yeme sırasında doysanız bile paketi veya tabağı bitirmeden bırakmanız zordur. Ağzımızda o yiyeceğin tadını isteriz, zihnimizde yiyeceğin resmi döner durur. Doyma hissi fiziksel bir acıya dönüşene kadar fark edilmez.

Yemek sonrası pişmanlık, suçluluk ve utanç gibi duygular eşlik ediyorsa bunun bir duygusal yeme davranışı olduğunu söylemek mümkündür. Fiziksel açlık hayatta kalmak adına giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Bu nedenle pişmanlık duygusu eşlik etmez.

Duygusal Açlık İle Nasıl Baş Edebilirim? Neler Yapabilirim?

Sağlıklı yemek yeme rutini oluşturmak için öncelikle bu davranışın neden olduğu bir kilo veya sağlık probleminiz varsa ilgili doktor veya diyetisyene başvurmalısınız.

Sonraki adımlarda duygularınız ile yeme davranışınız arasındaki bağlantıyı fark edebilmek ve kendinizi daha iyi anlamak adına bir yeme günlüğü tutmak önemli bir adım olacaktır. Yeme isteğiniz en çok günün hangi saatlerinde ortaya çıkıyor? Yediğiniz yiyecekleri nerede tüketiyorsunuz? Ayakta hızlıca tükettiğiniz veya koltukta, ekran karşısında atıştırdığınızı fark edebilirsiniz. Bunun yerine öğünlerinizi mutfak masasında, dikkatinizi yemek yemeye odaklayarak tüketmeye çalışın.

Sağlıklı yemek yeme rutininizi oluştururken birlikte yaşadığınız kişilerden, aile bireylerinizden ve yakın arkadaşlarınızdan destek isteyin. Sizi yemek yerken gözlemlemelerine, yemek hazırlığınıza yardım etmelerine izin verin ve sonrasında geri bildirimlerini isteyin.

Bu süreçte bir psikoterapistten destek almak süreci yönetmenizi kolaylaştıracak önemli bir adımdır.

Psikademi bünyesindeki psikoterapistlerden randevu alabilir ve duygusal yeme davranışınızı kontrol ederek sağlıklı bir yeme rutini oluşturmak için destek isteyebilirsiniz.

İhtiyacınız olduğunda Psikademi Psikologları yanınızda! Hemen tıklayın ve randevu alın…