• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Psikademi’den Merhaba

Psikoloji alanında yepyeni bir platform ile karşınızdayız. Yepyeni olduğuna bakmayın temelleri yıllar öncesinde atıldı.

Psikoterapilere teknoloji eklenmesinin alınan sonucu ve verimliliği artırdığını savunanlardanım. Bu yüzden yıllardır biofeedback, sanal gerçeklik gözlükleri, çeşitli bilgisayar oyunları, bilgisayarlı testler gibi uygulamaları klinik çalışmalarımda aktif olarak kullanmaktayım.

Doktora çalışmalarım esnasında ise bilişsel davranışçı terapinin “kendi kendinin psikoloğa olması” üzerine kurulu yapısıyla aslında bir senaryo olarak yazılabileceği, elektronik ortama aktarılabileceği ve bir psikologla görüşmeden yapılabileceği fikriyle karşılaştım. Araştırmalarımı derinleştirdikçe aslında yurtdışında bu tür uygulamaların uzun yıllardır test edildiğini ve aktif olarak kullanıldığını gördüm.

Ülkemizde ise bilgisayarlı bilişsel davranışçı terapinin (kısaca bBDT) herhangi bir örneği bulunmuyordu.

Psikoeğitimlere Neden İhtiyaç Var?

Öncelikle şunu netliğe kavuşturalım: Psikademi içerisindeki bBDT programlarına kısaca Psikoeğitim demeyi tercih ediyoruz. Sebebi ise kafa karışıklığını ve söyleme zorluğunu azaltmak.

Psikoeğitimleri hazırlama motivasyonumuz ise “ülkemizde bulunmayan bir şeyi hemen uyarlayalım” diye düşünmenin aksine, gerçekten bir çok insanın hayatını kolaylaştıracağını düşünmemiz.

Bu tür bilişsel davranışçı terapi temelli psikoeğitimlerin temel avantajları şunlardır:

 1. Maliyet: Bir psikolog ile bir çok seans yapmayı gerektirmediği için geleneksel psikoterapiye oranla çok daha düşük bir ücret ödersiniz.
 2. Kolay ulaşım: İnternet erişimi olan bütün cihazlardan kullanabildiğiniz için zaman ve mekan engelini ortadan kaldırırsınız. Destek almak için işinizden ya da okulunuzdan destek almanız gerekmez.
 3. Bilimsel ve etkili: Bu tür psikoeğitimler bilimsel verilere dayalı ve işe yaradığı kanıtlanmış yöntemleri içerdiği için daima doğru bilgiye ulaşırsınız.
 4. Güvenilir: Deneyimli klinik psikologlar tarafından hazırlandığı için acemi bir psikoloğun yapacağı hatalardan korunmuş olursunuz.
 5. Psikolog eşliğinde kullanılabilir: Bu tür psikoeğitimler bir klinik psikologdan psikoterapi desteği alıyorsanız, terapi sürecinde öğrendiklerinizi pekiştirmek ve pratik yapmak için benzersiz bir fırsat yaratır. Dolayısıyla psikoterapiden aldığınız verimi de artırır.
 6. Psikiyatri ilaçları ile birlikte kullanılabilir: İlaç tedavisi alıyorsanız, yanında bir psikoeğitim programı kullanmanız tedavinizden aldığınız verimi artıracaktır.

Online Psikoterapiye Neden İhtiyaç Var?

Günümüz koşullarında özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız, hayatın hızı içerisinde kendi sağlığınız için bile zaman ayırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Yine büyükşehirlerde psikoterapi almanın maliyeti de büyük oluyor haliyle. Dolayısıyla online psikoterapi platformları bu konuda işi oldukça kolaylaştırıyor.

Psikoeğitimler için yazdığımız avantajların bir çoğunu online psikoterapiler için de yazabiliriz. Ülkemizde de bir çok online psikoterapi yapılan internet sitesi ve uygulama mevcut. Peki Psikademi’nin farkı ne? diye sorabilirsiniz.

Psikademi’nin farkı, tüm psikologların bilişsel davranışçı psikoterapi eğitimi ve süpervizyonundan geçmiş olması ve psikademi bünyesinde de süpervizyonlarına devam etmeleridir. Ülkemizde klinik psikologlar için süpervizyon zorunluluğu bulunması da tüm dünyada aslında böyle bir zorunluluk bulunmaktadır. Psikademi bu önemli açığı kendisinde kapatarak psikologlarının kalitesini sürekli artırmaya odaklanmıştır.

Klinik Psikologların Süpervizyon alması ve almaya devam etmesinin avantajları şunlardır:

 1. Tecrübe: Psikologlar yıllandıkça değerlenirler. Deneyimli bir klinik psikologdan alınan süpervizyon ise bu tecrübenin paylaşılmasını sağlar.
 2. Hata azlığı: Süpervizyon alan klinik psikologlar çok daha az hata yaparlar.
 3. Gözden kaçmama: Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyebiliriz. Bir kişinin gözünden kaçanları bir başkasının fark etmesi ile psikoterapinin verimi artar.
 4. Kendini geliştirme: Sürekli kendini geliştirmeye odaklanan psikolog, sadece süpervizyon ile yetinmez ve kendini başka türlü yöntemlerle de geliştirmeye devam eder.
 5. Denetlendiğini bilmek verimi artırır: sadece psikologlar için değil tüm meslekler için geçerli bir durum bu. Denetlendiğini bilen kişi, çok daha iyi ve özenli çalışır.

Son söz

Hem online psikoterapi hem de psikoeğitimler aracılığıyla kolay ve ekonomik bir şekilde psikolojik desteğe ulaşmanız amacıyla Psikademi artık hizmetinizde. Bunların yanında her gün güncellenen blog sayfamız ile günlük hayatta kullanabileceğiniz ve psikolojik açıdan dengeyi koruyabileceğiniz içerikler sunmaya devam edeceğiz.

Tekrar sımsıcak bir merhaba…

Psikoeğitimlerimize ulaşmak ve ücretsiz bir şekilde denemek için tıklayın…

Klinik psikologlarımızdan online psikoterapi randevusu almak için buraya tıklayın…