Kendimi Sabote Ediyor Muyum?

Kendini sabote etme eylemi, kısaca kişinin kendi başarılı olma ihtimalini baltalaması olarak tarif edilebilir. Bazen farkında olarak ya da olmadan, başarısızlık ihtimalinden çok korkar ve benliğimizi korumak için kendimizi sabote ederiz. Örneğin kazanmak istediğiniz bir sınava çalışmayı ertelemek, sınava girmekten kaçınmak, sürekli olumsuz düşünmek kendini sabotaj örnekleridir.

Aşağıdaki maddeler size tanıdık geliyorsa kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz.

Kendini Sabote Eden Kişilerin Ortak Özellikleri

“Yapamayacağım” diye düşünüp denememek

Örneğin beden eğitimi dersi kapsamında dersten geçebilmek için takla atmanız gerekiyor. Siz “hayatta yapamam, beceremem” diye düşündüğünüz için denemiyorsunuz bile. Bu durumda dersten geçme ihtimaliniz neredeyse 0’a düşmüş olur. Ancak olumsuz düşüncelere aldırmayıp denediğinizde dersten geçme ihtimaliniz bir anda %50’ye çıkar. Üstelik gerçekten beceremezseniz bile denemiş olmanın verdiği iç rahatlığına erişirsiniz.

Sürekli ertelemek

Erteleme davranışı genelde başarısızlık korkusundan kaynaklanır. Kişi başlaması gereken işi en iyi haliyle yapabilmek ister ancak “başaramayacağını” düşündüğü için sürekli erteleme eğilimine girer. Erteleme davranışının faydaları ve zararlarını listelemek harekete geçmeniz için faydalı olabilir. Ayrıca hiç düşünmeden bir cesaretle harekete geçmek de olumsuz düşünce ve erteleme döngüsünden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Her zaman söylediğim gibi: düşünmeyin, yapın!

Mükemmelliyetçilik

Yüksek standartlar ve hedefler belirlemek, her zaman mükemmel olma ihtiyacı hissetmek, kısacası mükemmelliyetçilik tuzağına düşmek kendinizi baltaladığınızın bir işareti olabilir. Çünkü her şeyin mükemmel gitmesini beklemek ve planlar yapmak teoride iyi bir fikir gibi gözükse de pratikte pek mümkün değildir ve genelde başarıyı engeller.

Son Söz

Kendini sabote etme ilk etapta kişinin benlik saygısını korumak için geliştirdiği bir başa çıkma yöntemi olarak kısa süreli koruyucu olsa da, bu stratejilerin uzun süreli kullanımı; anksiyete, özsaygıda azalma, kişilik bozuklukları gibi rahatsızlıklara yatkınlık oluşturabilir.

Başarılı olma ihtimalinizi baltaladığınız durumlar olduğunu fark ediyor ancak başa çıkamıyorsanız mutlaka bir klinik psikolog veya psikiyatristle görüşmenizi öneririm.

Psikademi Psikologları yanınızda! Hemen tıklayın ve randevu alın…

Kaynaklar

Why People Self-Sabotage

Friday Fix: How to Stop Sabotaging Yourself

Kendini Sabote Etme ve Ruh Sağlığı Üzerine Etkisi