• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Duygusal İyiliği Arttırmanın Yolları

Duygusal sağlık veya duygusal esenlik olarak da bilinen duygusal iyilik, bir kişinin duygularıyla ve yaşamda karşılaştığı çeşitli deneyimlerle başa çıkma yeteneğidir. Daha önce de birçok kez söylediğim gibi düşünme şekliniz ve nasıl davrandığınız, nasıl hissettiğinizi yani duygularınızı belirler.

Aşağıda bahsedeceğim düşünce ve davranış kalıplarını alışkanlık haline getirmeniz duygularınızı çok daha iyi yönetebilmenizi sağlayacaktır.

Kendinize ve başkalarına daha şefkatli yaklaşın

Kendinize daha şefkatli yaklaşmak ve yüksek standartlı beklentilere girmemek daha az kaygılanmanızı, daha iyi hissetmenizi ve yaptığınız işlerde daha güzel sonuçlar almanıza sebep olacaktır. Etrafınızdaki insanlara daha şefkatli yaklaşmak ise daha olumlu geri dönüşler almanıza ve yine daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

Olumsuz ön yargılarınızı sorgulayın

Kendiniz, dünya, gelecek ve başkaları hakkında olumsuz düşüncelere sahipseniz bu düşünceleri bir kağıda yazın ve gerçekliğini sorgulayın. Gerekirse görüşüne güvendiğiniz bir yakınınızdan veya tercihen bir ruh sağlığı çalışanından yardım alabilirsiniz.

Fiziksel sağlığınıza dikkat edin

Düzenli ve sağlıklı beslenmek, spor yapmak, öz bakımınıza dikkat etmek gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz hem bedensel sağlığınızı hem de ruhsal sağlığınızı korur.

An’da kalmaya özen gösterin

Sürekli geçmişi veya geleceği düşünerek zihninizi meşgul etmek ve kaygılanmak yerine şu an bulunduğunuz fiziksel ortama, etrafınızdaki seslere, güneşe veya önünüzdeki işe odaklanmak kaygınızı azaltacak ve huzurunuzu arttıracaktır.

Sosyal bağlarınızı güçlü tutun

Biz insanlar olarak sosyal varlıklar olduğumuz için bazen inkar etsek de sosyal etkileşime ve desteğe ihtiyaç duyarız. Kendinizi kaygılı veya mutsuz hissettiğinizde bir arkadaşla dışarı çıkmak, aileden biriyle sohbet etmek veya evcil hayvanınızla yürüyüşe çıkmak sizi rahatlatacaktır. Bu aktiviteleri yapmak için kötü hissetmeyi beklememenizi tavsiye ederim.

İhtiyacınız olduğunda Psikademi Psikologları yanınızda! Hemen tıklayın ve randevu alın…

Kaynaklar

Emotional Wellness Toolkit

What is emotional well-being?