Canım hiç çalışmak istemiyor. Ne yapmalıyım?

Çalışmanız gerektiğinizi biliyor ancak bir türlü masanın başına geçemiyor olabilirsiniz. Emin olun dünyadaki çoğu insanın canı çalışmak istemiyor veya çalışma masasına can atarak oturmuyor.

Peki nasıl mı çalışıyorlar?

Aslında cevap çok basit: çalışmaya başlayarak. Çalışmak istemeyi beklemek yerine çalışmaya başlarsanız isteğinizin gelmesi muhtemeldir. Çünkü bir yerden başlayıp yapabildiğinizi görürseniz sonraki günler daha istekli olursunuz ve çalışmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Burada önemli olan ise eğer hali hazırda bir çalışma alışkanlığınız yoksa kendinize uygun çalışma hedefleri koymanız. Bir anda saatlerce çalışma hedefi koymak gerçekleştirilebilir bir hedef olmayabilir. Gerçekleştiremediğinizde ise hevesiniz kırılıp sonraki çalışmalardan kaçınabilirsiniz. Bu yüzden hedef koyarken kendinizi çok zorlamadan yapılabilir ve gerçekçi hedeflerle başlamaya özen gösterin. 

Peki isteksizliği kırmanın yolları nelerdir? Size birkaçından bahsedeceğim.

Çalışırken ara vermeyi ihmal etmeyin

Tıpkı dans ederken vücudunuzun yorulduğu gibi ders çalışırken de beyniniz normal olarak yorulacaktır. Yorulduğunuz halde çalışmak için kendinizi zorlarsanız bu durum uzun vadede çalışmak istememenize sebep olabilir. Bu yüzden kendi ritminizi bulun ve tercihen 40-50 dakikada bir mola vermeyi unutmayın.

Sonuca değil sürece odaklanın

Ders çalışmak istememenizin sebebi sınav sonucu hakkında kaygılı hissetmeniz ve olumsuz düşünceleriniz olabilir mi? Cevabınız evet ise sınav sonucunu düşünerek kendi kendinizi sabote etmek yerine bulunduğunuz ana odaklanmaya ve elinizden geleni yapmaya gayret edin.

Olumsuz düşünceleri ve sınav kaygısını yok etmek için SKS’yi mutlaka kullanın.

Favori çalışma ortamınızı ve yönteminizi keşfedin

Herkesin çalışma yöntemi farklıdır. Aynı zamanda kimi insan odasında tek başına daha iyi çalışabilirken, kimi insan kütüphanede veya arkadaş grubuyla çalışmaktan keyif alabilir. Siz de kendi favori çalışma yöntem ve mekanlarınızı keşfederek isteksizliğin üstesinden gelebilir ve çalışmayı görece eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Uygulanabilir bir plan yapın

Unutmayın, hedefsiz çalışma olmaz! Çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken işi belirleyin ve küçük parçalara bölün. Böylece zihniniz kendini hazırlayacak ve ne yaptığınızı biliyor olacaksınız. Üstelik nereden başlayacağınızı bildiğiniz için isteksizliğiniz azalacaktır.

Neden çalışmanız gerektiğini unutmayın

Hedefinizi sık sık hatırlamak çalışma isteğinizin artmasına sebep olacaktır. Çalışmayı bırakmak istediğinizde, çalışmaya ne için başladığınızı hatırlayın.

Son Söz

Eğer isteksizlğinizin kendiliğinden geçmesini bekliyorsanız, bunun çok gerçekçi bir beklenti olmadığını söylemek zorundayım 😊 Çalışmaya başladığınızda ve emek vermeye devam ettiğinizde isteksizliğin zamanla yok olduğunu göreceksiniz. O halde beklemeyin ve harekete geçin! 

Sınava hazırlanırken SKS yanınızda! Hemen Ücretsiz Kullanın!

Kaynakça

9 Ways to Keep Studying Even When You Don’t Feel Like it

15 Things to Do When You Don’t Feel Like Studying